ברוכים הבאים

היי.

שמי ערן בן חורין, כיום מנהל כספים (CFO) בחברת סטארט אפ, ובעבר יועץ ומרצה להערכת שווי חברות.

כשהתחלתי ללמוד את תחום הערכות השווי, מלבד ההתאהבות המיידית במקצוע, בלטה העובדה שלא היה מקור איכותי בעברית לחומרים בנושא כפי שהיה באנגלית (דמודרן, מקינזי וכו'). כך יצא שהדרך שעברתי בתחום התגבשה לכדי ספר, קורס ולאחר מכן התפתחה גם לפורטל כלים וקהילה קטנטנה סמי פעילה. עם השנים אהבתי למקצוע (ולתחום הייעוץ) פחתה, והחלטתי לקחת את הכלים והידע שצברתי כדי לעבוד "מבפנים", כלומר בתוך חברה. הבחירה הטבעית הייתה ניהול כספים, ולמזלי, כמה חודשים מקבלת ההחלטה נפלה בידיי הזדמנות להתמנות ל-CFO בחברה בה עבדתי קודם לכן כסטודנט. ששת החודשים הראשונים בתפקיד היו אינטנסיביים בטירוף. כיוצא מחלקה כלכלית, העובדה שידעתי לאמוד WACC או להעריך את שווייה של אופציה לא ממש סייעה לי כשהייתי צריך לנהל ולחזות את תזרים המזומנים, לפקח על הנהלת החשבונות והגבייה, להתנהל בבדיקת נאותות (Due Diligence, או בקיצור: DD), ללמוד מיסוי וכו'. ומה אני אגיד לכם, נהניתי מכל רגע. חבריי למקצוע שעזבו את הפירמה התפרסו בתפקידים שווים במחלקות מיזוגים ורכישות (M&A), קרנות הון סיכון, בנקי השקעות וכו', ואני? אני נהניתי להגיש טופס 6111. מוזר קצת, לא?

בכל אופן, כמעט שנה לאחר שנכנסתי לתפקיד, חזר לי החשק ליצור משהו, כמו אז לפני חמש שנים, וכמו אז, גם עכשיו גיליתי ואקום בתחום שאני מוקיר ואוהב. שמתי לב שאחד התפקידים הכי רב-גוניים שיכולים להיות, CFO, הוא תפקיד שאין עליו כמעט חומר כתוב, ודי ברור לי למה. למרות שמבחינה עקרונית מנהלי כספים הם יחסית ורסטליים, כלומר יכולים לקפוץ בין תעשיות בקלות יחסית, הידע הנדרש ורמת המומחיות בו יכולה להשתנות בצורה דרמטית מתפקיד לתפקיד, מחברה לחברה, בהתאם לצרכים. סתם ככה, from the top of my head, אלה התחומים שלדעתי מנהל כספים צריך להכיר אותם, מה יותר ומה פחות:

 1. הנהלת חשבונות
 2. חשבות, כלומר בניית הדוחות הכספיים בהתאם לכללי החשבונאות
 3. אנליזה, כלומר היכולת לבנות ולנתח מסד נתונים, לא משנה של מה. אפשר גם להכניס מידול ומיומנות באקסל תחת הסעיף הזה
 4. מיסוי (מע"מ, ניכויים, מחירי העברה ועוד)
 5. משפטי – חוזים מול ספקים, חוזי העסקה, חוזים מול מפיצים / שותפים / לקוחות
 6. מימון (חישובי ריביות, ידע באופציות, ידע בחוזים עתידיים, לוחות סילוקין ועוד)
 7. מחשוב – IT, מסדי נתונים, שלא לדבר על התוכנות שמשמשות את החברה ביומיום כמו ERP, CRM וכו'
 8. עבודה מול בנקים
 9. התנהלות מול בעלי מניות
 10. מדען – מענקים, תנאי החזר וכו'
 11. פוליטיקה – קיימת בכל מקצוע, אבל אצל מנהל כספים, בגלל הממשק שיש לו מול כל הגורמים בחברה (דירקטוריון, הנהלה, משקיעים, עובדים, חברי הנהלה מקבילים ועוד), הפוליטיקה מקבל משנה תוקף

יש סיכוי לא רע ששכחתי כמה, אבל אני מניח שאתם מבינים את הכיוון.

בכל אופן, כמו שאמרתי, בשנה האחרונה למדתי לא מעט על התחומים הללו, וחשבתי להתחיל לכתוב קצת. כרגע, הצפי הוא לבלוג, ולא לאתר (ובטח לא ספר), מחולק לקטגוריות, כדי שיהיה קל למצוא חומר בנושאים המבוקשים. החלום הגדול הוא להקים בנוסף פורום התייעצויות פעיל (עדכון: הוקם, עדיין בביטא עדכון2: הורד בשל חוסר תנועה), בין קולגות ובשיתוף עם אנשי מקצוע שיקבלו כך חשיפה.

עוד במנהלות, אשתדל לבצע הגהה, אבל ה-mode שלי באתר הזה הוא יותר סגנון חופשי. מה שעולה לי לראש יעלה לפוסט, בלי יותר מדי סינון. ייתכן שגם נושאים שלא קשורים לניהול כספים גרידא. אני מניח שבסוף תצא הכלאה בין עודד קרייזל ועידו מרוז.

לגבי אורחים. בבגדול, אני אוהב אורחים. יחד עם זאת, אני די חסר סבלנות כלפי תוכן לא מעניין, והמטרה שלי היא ליצור כאן קהילה איכותית, ולכן רק מי שיהיה לו משהו מעניין לומר יעלה כאן. הרגישו חופשי ליצור קשר אם ברצונכם לקחת חלק בכתיבה.

משפט לסיום.

הייתי קצת במדידות מהבייסייד, אחר כך ב-valuation.co.il, גיחה קטנה לפרויקט עם דמודרן, ועכשיו אני כאן. לא יודע מה ייצא מזה, אבל בינתיים כיף לי.

נ.ב – השקתי ניוזלטר

מרכז הכובד של הבלוג עבר לאחרונה לניוזלטר. מדי מספר שבועות אני שולח ליותר מ-1,000 מנויים ומנויות סיכום קצר של האירועים המעניינים שקרו בעולם הטק, פלוס פרשנות שלי. הירשמו כאן כדי לקבל אותו!

12 תגובות כתיבת תגובה

 1. הי ערן,
  אחלה פוסט.
  מזדהה עם התהליך שעברת.. אני משמשת כיום חשבת וממלאת מקום סמנכ"ל כספים באחת החל"צ הגדולות..
  שאני מסתכלת על כל הרו"ח והסמנכ"לים בהשוואה לקהילת ההייטקיסטים למשל הפער הוא עצום מבחינת הנגישות של הידע במרחבי הרשת..
  למתכנתים לדוג' קיים הרבה מידע,פורומים, ספרים ללמוד ולהתפתח מהם ודווקא במקצוע שלנו שגם כן מתפתח חסרים מקורות ידע ובכלל איזה אתר רציני שיספק עדכונים שוטפים, מענה לשאלות, מאמרים רלוונטיים ובכלל זה גם כנסים רציניים, קורסים פרקטיים וכו..
  בקיצור התחלת בפעילות מבורכת.
  אולי עוד נצא למיזם:)
  תודה לך.

  אסתר

  • היי אסתר,
   אני מסכים, ולכן גם החלטתי לצאת לניסוי הזה.
   הזכרת את השוני בין העולם שלנו לעולם התוכנה בכל מה שקשור לשיתוף ידע. אני חושב שיש שתי סיבות מרכזיות לכך:
   1. לא משנה כמה פעמים מומחי IFRS יחזרו על כך, עולם הכספים הוא לא באמת גלובלי ואחיד. היומיום מאוד שונה בין החברות, כי מה לעשות, כספים זה תחום עם המון תתי תחומים ולכל חברה יש את הצרכים הנוכחיים שלה.
   2. שנית, במהות שלו עולם התוכנה מכריח אותך להיות מעודכן ב-Best Practice, והרבה יותר אינטואיטיבי לאנשי טכנולוגיה לאמץ פלטפורמות "חדשניות" לשיתוף ידע (כמו למשל Stack Overflow). כמה מנהלי כספים שאת מכירה קוראים בלוגים? כמה בלוגים בכלל יש בתחום? זה מין ביצה ותרנגולת.

   אגב, שימי לב שבכלל לא נגעתי בשאלה מדוע אין אתרים כאלה בעברית. כשאפילו באנגלית אין הרבה מקורות ידע ידידותיים, איך בשוק קטן כמו שלנו יהיו ?

   תודה רבה על המילים החמות, כיף לקבל כאלה פידבקים.
   ערן

 2. הי ערן.
  שמי מיטל ואני מנהלת כספים בחברה קטנה (תפקיד ראשון) אני מחפשת כבר תקופה פורום להתייצות עם אחרים בתפקיד דומה ולצערי טרם מצאתי.
  האם הפורום שלך אתה נותן מענה לסוגיות מקצועיות? אם כן, אשמח לקבל מידע ככל שניתן על חוק האריזות בכלל ושיטות החישוב בפרט. (איזה שיטה כלכלית יותר/ עלות מול תועלת) ואף אם אפשר להתייעץ עם חשב/ מנהל כספים שבחברה שלו מיישמים את החוק.
  תודה.

 3. היי,
  ראשית כל אחלה יוזמה – שיהיה בהצלחה.
  אני מכהן כסמנכ"ל כספים בחברת סטארט אפ קטנה בשלבי צמיחה (5 עובדים).
  הייתי שמח אם תוכל לחלוק מהידע שלך אודות תפקידו של סמנכל הכספים התחומים שאינם כספיים ? (אסטרטגיים למשל.. )
  תודה

  • היי רונן,
   ראשית, תודה על המילים החמות.
   מאז שהשקתי את הבלוג לפני שלוש ומשהו שנים, כתבתי די הרבה על דברים רוחביים ש-CFO מתעסק איתם, לרוב בצד התפעולי (שזה הצד שלדעתי לא מדברים עליו מספיק).
   בנוסף לתפעולי יוצא לי להתעסק לא מעט בכוח אדם, אולי אכתוב על זה פוסט יום אחד, אם ארגיש שיש לי משהו מעניין לומר.

   שווה לך לעבור קצת על הפוסטים, יש תפריט עם הקטגוריות שיכול לסייע בכך.

   בברכה,
   ערן

 4. לא רואה חשבון, אבל כיזם, עוסק הרבה בפתרונות סליקה עבור המערכות שלי. כך הגעתי לאתר שלך. אתה מקצוען אמיתי, מבין דברים לעומק וגם כותב יפה וברור. שאפו

 5. קוראת את מה שכתבת על CFO זה כל כך מדויק ונכון.
  אני רואת חשבון והיום בתפקיד CFO וזה מאוד מעניין.
  בנוסף לכל העבודה של CFO אני מטפלת בהרבה תביעות משפטיות בדיני עבודה.
  כמו שכתבת יש נגיעה בהמון תחומים והמון פוליטיקה.
  רוצה להמשיך לאתגר הבא ולעשות סדר ולבנות מחלקות בחברה הבאה כולל יישום והטמעת של מערכות מורכבות. נהנית לעשות את זה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *