מהדורה 84: כימיה זה הכל

כבר שבועיים שאני מנסה לנתח עם עצמי מה הופך את הפרק של Acquired על פורשה לפרק הפודקאסט הכי טוב ששמעתי אי פעם.
ההיסטוריה של מוצרי קונסיומר, בטח בשוק גדול כמו שוק הרכב, הם תמיד מרתקים, והסיפור של פורשה הוא כמובן כזה. ההתחלה הצנועה של עסק משפחתי, הפיצול, החיבור ל-VW, ההצלחה והכישלונות – וזה רק עד שנות ה-60.
אבל לא חסרים סיפורים מיוחדים בעולם העסקי, למשל זה של AWS.

לדעתי, מה שמיוחד בפרק הזה הוא התוספת של דאג דה מורו, יוטיובר מכוניות עם 4.7 מיליון מנויים שבמקרה עבד בפורשה בתחילת דרכו המקצועית. אין דרך אחרת להגדיר את הכימיה שלו עם שניהם, מלבד סימפוניה. בהתחלה חשבתי שאולי אני מדמיין את כמה שהפרק הזה מיוחד, ואז לקראת הסוף הם פלטו שכנראה יעשו איתו פרק נוסף או משהו בסגנון – צפירת הרגעה, לא הכל בראש שלי. לפחות לא זה. הפרק כולל כל כך הרבה אנקדוטות ותובנות, יחד עם הצניעות וההכרה שהרבה מזה בדיעבד – והדבר היחיד שיש לי לומר לסיכום הוא שלא ייאמן שכל זה בחינם.
השתפכתי קצת על הנושא הזה של כימיה כי זה הזכיר לי פרק של לוגאן ברטלט עם מאט מוצ'ארי, ה"מאמן" של יזמים כמו סאם אלטמן ובריאן ארמסטרונג. במהלך הפרק הוא מספר ששאל פעם את המנכ"ל של Twilio מה אחוז ההצלחה שלו בגיוס Execs. התשובה הייתה 50%. "ואז שאלתי אותו אם הוא מזהה גורם משותף בין כל הגיוסים שהצליחו. והיה כזה, רק שהוא לא היה ניסיון עבר, התמודדות עם לחצים, או עמידה מול קהל. הגורם המשותף לכל הגיוסים שהצליחו היה כימיה. אלה אנשים/ות שהייתי בכיף יוצא איתם/ן לבירה". מניסיוני בעשור האחרון, זו אבחנה די מדויקת, על אף שקשה לומר כמה מזה כימיה וכמה גורמים שנמצאים איתה בקורלציה חיובית, כמו היכולת להעמיק בדומיין מסוים, מנהיגות, יחסי אנוש, כימיה עם שאר חברי הצוות וכו'. זה כנראה גם לא משנה. אגב, הייתי מוסיף לכך עוד אבחנה אחת משלי מהעשור האחרון: Top Performers נמשכים ל Top Performers.
בחזרה לכימיה, מדי פעם מזדמן לי לייעץ לפאונדריות בגיוס פונקציית כספים. אנחנו נוגעים בהגדרת התפקיד, תחומי אחריות, מה חשוב ומה פחות. כשמסיימים עם זה, אני תמיד מסייג את כל ה"מקצועי" ומסיים עם החשיבות של כימיה להצלחה בתפקיד, ואגב – לדעתי זה טיפ לא פחות חשוב גם למועמדים. כפי שאתם רואים, בסך הכל כיף איתי במסיבות, וגיוסים.

יש אינדיקציות לכך שמיקרוסופט מתכוונת לגבות 30 דולר לחודש עבור ה-Office Co Pilot. מת לדעת מה ה-Attach Rate שהם הניחו במודל הפנימי שלהם.

ג'יימי בל מ-Altimeter עם ניתוח פשוט וטוב של הקיפאון בגיוסי הון מאוחרים כרגע.

ונסיים, איך לא, עם Secret CFO על כמה חשוב לשלב בין הסתכלות מלמעלה וירידה לפרטים.

אחלה שבוע,
ערן

(417 מילים; שעה ורבע)

נ.ב – השקתי ניוזלטר

מרכז הכובד של הבלוג עבר לאחרונה לניוזלטר. מדי מספר שבועות אני שולח ליותר מ-1,000 מנויים ומנויות סיכום קצר של האירועים המעניינים שקרו בעולם הטק, פלוס פרשנות שלי. הירשמו כאן כדי לקבל אותו!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *