מהדורה 82: עוד על AI בכספים, בנצ'מרקים, כלי FP&A זולים וכיף בטוויטר

רצה הגורל והמהדורה האחרונה זכתה לכל כך הרבה תשומת לב (במילים אחרות, לא רק אמא שלי הגיבה),  יחד עם גל של תוכן והשקות חדשות, שאמרתי לעצמי "ערן, תפסיק לדבר לעצמך ותכתוב פוסט המשך". גם זה שאלומה לקחה את הילדים לשבת של כיף בראשון לציון עזר.
אני ממשיך לעקוב בעניין מסוים אחרי הבאז בעולם התוכן שלנו, חלק בשל סקרנות וחלק FOMO; אם אתם לא, אצטט משפט מאחד הפוסטים שאשתף עוד מעט: "מי שנחשף שנתיים לפני כולם לאינטרנט לא נהנה מ-first mover advantage". אפשר להירגע.
נתחיל עם סקירה קצרה של חומרים ששלחתם לי ו/או פורסמו לאחרונה בטוויטר בנושא:

 • סקירה מעולה של Contrary Research שמחלקת את היסטוריית הטק בכספים לארבעה גלים: לגאסי און פרם (SAP), ענן (Workday/Coupa), אינטגרציות בכל מקום (ETL/DHW) והגל הנוכחי של ריבאנדלינג (Ramp/Ripling). נשים בצד קצת חוסר דיוקים (למשל, dbt נכללת בגל שלישי שהחל ב-2010 וגייסה סבב A רק ב-2020), אני מאוד מתחבר לשני הגלים האחרונים שהם ציינו. כתבתי כאן בעבר על ההתפתחות של Spend Management לפיתרון AP כולל, מגמה שרק תלך ותתגבר לדעתי. הם ממשיכים בחלוקה לקטגוריות השונות (שימושי אם אתם רוצים לוודא שאין לכם בליינד ספוטס) ואז מגיעים לגביע הקדוש: שימוש אפשרי ב-AI😍
 • אם אתם רוצים משהו קצת יותר מעשי כדי לפתוח את הראש, קחו את Modern Finance מאת מחלקת הכספים של מיקרוסופט, שסוקר מגוון הטמעות שעשו שם כולל הסטאק הטכנולוגי.
 • נמשיך עם המהדורה האחרונה של OnlyCFO (פרופיל אנונימי של CFO של סטארטאפ SaaS בשלב הצמיחה), שהתחיל טוב ולקח פנייה קצת יותר מדי חדה לטעמי לכיוון של פוסט פירסומי אודות Brex Empower (אנריקה, אם אתה קורא את זה: תתקשר, אני אעשה לך מחיר טוב).
 • ציוץ של משתמש Ramp. התלהב מאפשרות לבקש מ-Ramp לחפש חשבונית בג'ימייל שלו.
 • פאפאיה גלובל משיקה קונקטור מבוסס AI למערכות HR.
 • שחר צפריר צייץ על הקשר שבין בינה מלאכותית והמהפכה התעשייתית.
 • פרופסור מ-Wharton קיבל הצצה מוקדמת ל-AI משולב ב-Google Docs.
 • הניוזלטר Verticalized עם סקירה של בוט ניסוח תביעות.
 • יובל קסטן מ-HoneyBook צייץ על השקה קרובה של שכבת AI.

לפחות בכל מה שקשור למוצרים למחלקות כספים, זה קצת מרגיש כאילו כל פיצ'ר עם יוריסטיקה כלשהי רוכב על ה-PR של OpenAI עם הכרזה בומבסטית שכוללת את המילה AI. מה כן נחמד לדעתי וכנראה יגיע די בקרוב? דיברנו על עזרה בהכנת מסמכים ומצגות, השבוע אני מוסיף לרשימה גם צ'טבוט לתמיכה בלקוחות פנימיים (שאלות על שכר) וחיצוניים ("היי, החשבונית לא נכונה").

הבנ'צמרקים של ICONIQ כל כך טובים… הם ו-Insight ממש פתחו פער בשנה האחרונה. קבלו שניים שאהבתי מאוד:

Sentinel One גילתה טעות בחישוב ה-ARR שלה וגם שינתה את המתודולוגיה של החישוב. עקב כך, החברה תיקנה את ה-ARR שלה 27 מיליון דולר (5%) כלפי מטה. אם הבנתי נכון את השינוי במתודולוגיה, לקוחות רכשו חוזה, נגיד 100 דולר התחייבות, ובמהלך השנה צרכו יותר מההתחייבות (בגלל זה יש true-up מדי שנה שבו משלמים על השימוש העודף), נגיד סדר גודל של 4 דולר בשנה. עד כה סנטינל דיווחה על 104 דולר ARR, וכעת כשהיא רואה גם שינויי צריכה לצד השני (קרי קיטונים), היא בוחרת לשנות את הדיווח רק לכמות שבמחויבות החוזית, מה שאמור להקטין את התנודתית של המדד הזה (והפתעות לטובה מבחינת השימוש יבואו לידי ביטוי בהכנסות). לגביה הטעות, בחידושי חוזה שכללו Upsell הוסיפו ל-ARR ההיסטורי את כל החידוש במקום רק את ה-Upsell. הכל בתמליל.

כבר יוני… זמן מושלם לחשוב על התקציב של השנה הבאה. לאחרונה גיליתי ז'אנר של כלי FP&A שרוכבים על Power BI ומציעים את מרכולתם בעלות די סבירה. הם מצאו דרך להזין נתונים דרך ממשק שהוא לא אקסל אונליין (לא התעמקתי כיצד) ובחברות שמשתמשות ב-PBI לצורכי חישוב מדדים ודשבורדים אפשר לקבל תחזית מתגלגלת בקלות יחסית כי הכל כבר שם. אחד מהם הוא Aimplan, השני הוא acco Planning. לא ניסיתי בעצמי אבל מדמו שעשיתי עם אחד מהם נראה שזה אמור לכסות על הצרכים של חברה עם כמה מאות עובדים.

לסיום, שני פרופילים בטוויטר שיעשו לכם כיף:

 • יוני בייט על היסטוריה ומיתולוגיה. למשל, זה על הדת החדשה שהמציאו מנהיגי המהפכה הצרפתית. היה לו גם שרשור נהדר על חג פורים.
 • ערן אפרת – זיאולוגיה לייט ושאר ירקות. שבר את הטוויטר עם ציוץ היתושים שלו (והריץ אותי לבזבז 600 ש"ח על מגוון קוטלי יתושים שאף אחד מהם לא עבד עד כה).

אחלה שבוע,
ערן

נ.ב – השקתי ניוזלטר

מרכז הכובד של הבלוג עבר לאחרונה לניוזלטר. מדי מספר שבועות אני שולח ליותר מ-1,000 מנויים ומנויות סיכום קצר של האירועים המעניינים שקרו בעולם הטק, פלוס פרשנות שלי. הירשמו כאן כדי לקבל אותו!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *